تسمه دینام

همه چیز درباره تسمه دینام خودرو | علت خرابی، زمان تعویض، معرفی اجناس با کیفیت به همراه قیمت

تسمه دینام ال 90 قیمت خرید ایران رنو

تسمه دینام یا تسمه پروانه چیست؟

تسمه های خودرو یکی از مهم ترین لوازم مصرفی پیشرانه (موتور) خودروهای درونسوز هستند. تقریباً در همه موتورهای درونسوز تسمه های لاستیکی وظیفه گرداندن و انتقال نیرو به دستگاه های مهم و حیاتی مختلفی همچون واتر پمپ، پمپ هیدرولیک (فرمان) و… را دارند. البته باید به یاد داشت که این تسمه ها دارای عمر بی پایان نیستند و تحت تاثیر میزان کارکرد ترک خواهند خورد و یا در ترکیب با ازون موجود در هوا دچار پوسیدگی خواهند شد. با پاره شدن هر یک از تسمه ها دستگاه مربوط به این تسمه ها از کار خواهد افتاد. بنابراین بازدید و تعویض دوره ای تسمه های خودرو در کیلومترهای مشخص شده امری حیاتی است. به طور کلی تسمه های مورد استفاده در خودروهای امروزی شامل تسمه تایمینگ (تسمه تایم) و تسمه دینام می باشد. در خودروهای قدیمی برای هر دستگاه یک تسمه جداگانه در نظر گرفته می شد، بنابراین تعویض هر تسمه دردسرهای خاص خود را داشت. اما در خودروهای امروزی تمامی قسمت ها توسط یک تسمه به نام تسمه دینام خودرو (یا تسمه مارپیچ) گردانده می شوند. در نتیجه انجام تعمیرات و تعویض تسمه خودرو راحت تر انجام می گیرد، همچنین موتور خودرو دارای کارکرد نرم تری نیز خواهد بود.

تسمه دینام که با نام‌های تسمه کولر، تسمه هیدرولیک و تسمه پروانه نیز شناخته می‌شود، مجموعه‌ای از یک تسمه، هرزگرد و تسمه سفت‌کن است که سیستم‌های تهویه‌مطبوع، دینام و سیستم هیدرولیک فرمان برای کار کردن به آن نیاز دارند و نیروی مورد نیاز خود را از این تسمه تأمین می‌کنند. در برخی خودروها حتی واتر پمپ متعلق به سیستم خنک‌کننده‌ی پیشرانه نیز توان خود را از تسمه دینام می‌گیرد. بنابراین تسمه دینام یک عضو حیاتی و مهم در  خودرو محسوب می‌شود. زمانی‌که پیشرانه روشن می‌شود، تسمه دینام توسط میل‌لنگ به چرخش درآمده و این چرخش را به قسمت‌های مورد نیاز نیز انتقال می‌دهد. بدون وجود تسمه دینام یا در صورت آسیب دیدن آن ممکن است حتی کارکرد موتور خودرو نیز دچار مشکل شود.

ساختار تسمه دینام طرز کار نقشه ایران رنو قیمت

زمان تعویض تسمه دینام

به‌عنوان یک قاعده‌ی کلی، تسمه دینام معمولا بیش از ۵ سال یا ۸۰ هزار کیلومتر دوام نمی‌آورد و باید آن را تعویض کرد. در برخی خودروها تسمه دینام تا ۱۲۰ هزار کیلومتر را هم بدون مشکل کار می‌کند. اما برای دانستن زمان دقیق تعویض باید به دفترچه راهنمای هر خودرو رجوع کرد. تسمه دینام با گذشت زمان به دلیل اینکه تحت فشار و حرارت زیادی قرار دارد، کارایی خود را از دست می‌دهد و مستعد پاره شدن می‌‌شود. اگر مشکوک شده‌اید که تسمه دینام خودرویتان دچار مشکل است باید به‌دنبال علائم زیر در خودروی خود باشید. 

قیمت خرید فروش تسمه دینام ال 90 ساندرو پژو پراید

قیمت و مشخصات کامل سرسیلندر ال نود و ساندرو

نشانه های خرابی تسمه دینام

اگر صدای جیر جیر از جلوی خودرو شنید شود، به احتمال زیاد وقت تعویض تسمه دینام است. این صدا بر اثر ساییده شدن تسمه روی پولی ایجاد می‌شود. تنها راه بر طرف کردن این صدا نشان دادن خودرو به یک مکانیک خواهد بود تا خودرو را عیب یابی کرده و تسمه را در صورت نیاز تعویض کند. 

از آنجایی که تسمه دینام توان مورد نیاز کمپرسور کولر و پمپ هیدرولیک فرمان را تأمین می‌کند، پاره شدن آن باعث از کار افتادن این سیستم‌ها خواهد شد. پارگی تسمه دینام را از سفت شدن فرمان و کار نکردن کولر می‌توان متوجه شد. باید توجه داشت که در صورت از کار افتادن سیستم هیدرولیک فرمان، فرمان خودرو بسیار سفت شده و کنترل خودرو خیلی سخت می‌شود و این از نظر ایمنی بسیار خطرناک خواهد بود. به همین خاطر باید همیشه سرویس تسمه دینام را به‌موقع انجام داد. 

در خودروهایی که واتر پمپ نیز نیروی خود را از تسمه دینام می گیرد، با پاره شدن تسمه واتر پمپ از کار خواهد افتاد و بدین ترتیب دمای موتور افزایش می‌یابد. اگر راننده افزایش غیر عادی دمای موتور را مشاهده کند باید فورا تسمه دینام را بررسی کند و سپس خودرو را به یک مکانیک نشان دهد. استفاده از خودرو درحالی‌که موتور بیش از حد گرم شده باشد، می‌تواند آسیب بسیار جدی به‌بار آورد و تعمیرات آن نیز بسیار پر هزینه خواهد بود.

  بهترین راه‌ برای بررسی تسمه، نگاه کردن به سطح آن است. تسمه باید از نظر وجود ترک، پارگی یا ریش ریش شدن با چشم بررسی شود. اگر هر چیز غیر عادی روی سطح تسمه مشاهده شد، باید تسمه را تعویض کرد. اگر هر یک از علائم بالا را در خودروی خود دیدید بهتر است فورا به یک مکانیک مراجعه کنید تا از بروز مشکلات بیشتر جلوگیری شود. 

قیمت دینام تسمه دینام ایران رنو فروشگاه لوازم یدکلی خودرو

جهت کسب اطلاع از جدیدترین قیمت ها و مشاوره تخصصی رایگان پیش از خرید می توانید با متخصصان ما تماس بگیرید

طرز کار تسمه دینام

در گذشته برای راه اندازی قطعات فرعی خودرو از دو یا حتی سه تسمه استفاده می‌شد اما امروزه بیشتر خودروها یک تسمه برای این فرآیند دارند که تسمه دینام نامیده می‌شود. مشکل آنجا بود که اگر یک تسمه آسیب می‌دید، باید تمامی سیستم تسمه‌ها باید باز می‌شد تا تسمه معیوب تعویض شود.​ این کار نه تنها وقت زیادی می‌برد بلکه باعث بالا رفتن هزینه انجام سرویس می‌شد.​ تسمه دینام برای حل این مشکلات طراحی شده‌است و تمام این اجزا را کنترل می‌کند.​ این تسمه توسط قرقره متصل به میل‌لنگ به حرکت درمی‌آید و با چرخیدن به دور قرقره اجزای پمپ آب، سیستم تهویه و دینام فعالیت آن‌ها را کنترل می‌کند. برخی وسایل نقلیه ممکن است یک تسمه ویژه برای برخی لوازم جانبی خاص داشته باشند، اما به طور کلی این تسمه می‌تواند بخش های زیادی را کنترل کند. همچنین در این روش مقدار نیروی کار مورد نیاز برای تعویض و بازرسی تسمه‌ی آسیب دیده بسیار کاهش یافته و همچنین نیروی کشش وارد شده توسط تسمه به موتور را کاهش می‌دهد. نتیجه نهایی یک سیستم کارآمدتر است که عملکرد نرمِ همه اجزای متصل به تسمه را حفظ می‌کند. برای کار‌کردن، اتومبیل شما به بیش از یک موتور و گیربکس نیاز دارد. اجزا جانبی متصل به موتور برای عملکرد آن لازم هستند. به عنوان مثال، شما به دینام نیاز دارید که برق را برای استارت و کارکردن موتور، رادیو، سیستم گرمایش و غیره تأمین کند. پمپ هیدرولیک فرمان به شما کمک می‌کند تا اتومبیل خود را راحت‌تر کنترل کنید. نیروی مورد نیاز برای فعالیت تمام این اجزا از طریق تسمه دینام و از میل لنگ به این اجزا انتقال می‌یابد.  تسمه دینام تمام اجزای جانبیِ روی موتور را به قرقره اصلی که توسط موتور حرکت می‌کند، متصل می‌کند و وقتی قرقره شروع به حرکت می‌کند، تسمه نیز حرکت می‌کند. بدین شکل، قرقره ها این اجزای جانبی را می‌چرخاند و نیروی مورد نیاز برای کارکردنِ آنها را فراهم می‌کند.

فیلم آموزش نحوه کار و تعویض تسمه دینام خودرو

ویژگی های ظاهری تسمه دینام

مهمترین مشخصه ظاهری تسمه پروانه یا تسمه وی بلت (V belt) شکل ظاهری آنست همانطور که از نام آن پیداست ساختاری شبیه حرف انگلیسی وی (V) دارد و شکل آن ها با سطح مقطع ذوزنقه ای شکل است و دندانه دندانه می باشد. تسمه پروانه یا تسمه دینام (V-Belt)  باید دارای ویژگی قابلیت تحمل دور بالا و کشش زیاد باشد ، طول تسمه پروانه ها غالباً بر اساس اینچ محاسبه می گردد. تسمه پروانه یا تسمه دینام (V-Belt) دارای سایزهای مختلف هستند که تمامی آنها با حرف SP که برگرفته شده از کلمه اسپیشال (special) است شروع شدند معمولاً تسمه پروانه یا تسمه دینام (V-Belt)  تقویت شده با سایزهای a و b و c می‌باشد که به صورت SPA یا   SPB یا SPC  نامگذاری می شود و تحمل بیشتری در مقابل کشش ساییدگی دارند که از آنها نیز دارای سایز بندی های تولید شده بر حسب اینچ می‌باشد. نکته دیگر در مورد تسمه پروانه یا تسمه دینام (V-Belt) دندانه دندانه بودن شکل ظاهری آنهاست این شکل ظاهری تسمه پروانه ها به جهت کمک در فرایند خنک شدن تسمه ها در حین کار می شود. در مورد سفت یا شل بودن تسمه دینام  یا تسمه پروانه خودرو توصیه می شود که حتما این تسمه به قدر کافی سفت باشد چون در صورت شل بودن تسمه پروانه بیش از حد داغ می شود و این باعث از بین رفتن تسمه پروانه خواهد شد و از طرفی شل بودن تسمه پروانه باعث می شود که باطری شارژ نکند و پمپ آب به خوبی کار نکند و آب رادیاتور به سرعت داغ شود و مسائل و مشکلات بیشتری پیش بیاید و تمام اینها به خاطر شل بودن تسمه پروانه ممکن است اتفاق بیفتد. برای تست شلی یا سفتی تسمه پروانه ماشین یا تسمه دینام دو راه وجود دارد یکی به کمک دستگاهی است که به این منظور ساخته شده است و دیگری روشی است که برای همه افراد قابل دسترسی می باشد و آن این است که با انگشت به مرکز فاصله بین دو پولی تسمه فشار آورید و با انجام این کار، میزان انحراف تسمه را با چشم بسنجید، انحراف نباید بیشتر از یک یا دو سانتی متر باشد.

پمپ هیدرولیک چیست؟ قیمت، مشخصات و طرز کار انواع پمپ هیدرولیک

داخل ساختار تسمه دینام قیمت خرید ایران رنو

طول عمر تسمه دینام

طول عمر تسمه دینام بیشتر وابسته به نوع موادی است که از آن ساخته شده‌است. به صورت کلی تسمه های طراحی قدیمی در حدود 80 هزار کیلومتر عمر می‌کنند و پس از آن حتما باید تعویض گردند. همچنین تسمه هایی که از مواد EPDM ساخته‌ شده‌اند می‌توانند تا 150 هزار کیلومتر بدون هیچ گونه مشکلی، مورد استفاده قرار بگیرند.

تسمه دینام ال 90 و ساندرو

فروشگاه ایران رنو با بیش از چهار دهه تجربه در زمینه واردات و پخش قطعات یدکی خودرو، هم اکنون یکی از بزرگترین واردکنندگان انواع پمپ هیدرولیکی با تضمین کیفیت، و قیمت مناسب در ایران می باشد.

جهت کسب اطلاع از جدیدترین قیمت ها و مشاوره تخصصی رایگان پیش از خرید می توانید با متخصصان ما تماس بگیرید

مشاوره رایگان
نیاز به کمک دارید؟ پیام دهید